North East Rowing On-line

The Rowing Website with the North East Interest

Back to Homepage

North East Indoor Rowing Championships - 1st December 2005

MENS CATEGORIES
Name		Pos	Split	Time	Club
J Foster	1	1:31.3	06:05.2	DUBC	University		Winner (University)	
N Jones		2	1:31.9	06:07.9	DUBC	University		Silver (University)	
G Laughton	3	1:32.4	06:09.6	NUBC	University		Bronze (Univeristy)	
S French	4	1:33.3	06:13.3	DUBC	University			
M Denison	5	1:34.5	06:18.2	DUBC	University			
J Franklin	6	1:34.7	06:18.8	DUBC	University			
A Hurley	7	1:34.8	06:19.2	DUBC	University			
J Clarke	8	1:35.0	06:20.2	DUBC	University	lwt	Winner (University lwt)	
R Francis	9	1:36.1	06:24.4	NUBC	University			
R Winchester	10	1:36.3	06:25.4	DUBC	University			
S Feeney	11	1:36.6	06:26.5	NUBC	University	lwt	Silver (University lwt)	
P Evans		12	1:36.6	06:26.5	DUBC	University	lwt	Bronze (Univeristy lwt)	
D McCarron	13	1:37.0	06:27.9	DUBC	University			
J Basher	14	1:37.4	06:29.8	DUBC	University			
C Handford	15	1:37.4	06:29.9	DUBC	University			
A Mathews	16	1:37.5	06:30.0	DUBC	Fresher		Winner (Fresher)	
S Barr		17	1:37.6	06:30.6	DUBC	University	lwt		
J Buckley	18	1:37.8	06:31.4	DUBC	University			
J Hart		19	1:38.2	06:32.8	DUBC	University			
S Roy		20	1:38.2	06:33.0	DUBC	University	lwt		
R Holland	21	1:38.4	06:33.6	SACBC	College		Winner (College)	
T Fitton	22	1:38.5	06:34.0	DUBC	University	lwt		
J Harris	23		06:34.4	DUBC	University	lwt		
J Leiserach	24	1:38.9	06:35.6	NUBC	University			
A Greenhaugh	25	1:38.9	06:35.8	NUBC	University	lwt		
O Warlowe	26	1:39.2	06:36.8	NUBC	University	lwt		
N Dawe		27	1:39.3	06:37.5	NUBC	Fresher		Silver (Fresher)	
A Welford	28	1:39.6	06:38.4	NUBC	Fresher		Bronze (Fresher)	
J Waldegrave	29	1:39.6	06:38.7	DUBC	University	lwt		
J Taggart	30	1:39.8	06:39.0	NUBC	University	lwt		
G Frost		31	1:40.2	06:41.0	NUBC	University			
H Chin		32	1:40.4	06:41.8	DUBC	University	lwt		
C Huey		33	1:40.5	06:42.0	DUBC	University	lwt		
M Ison		34	1:40.7	06:43.0	DUBC	University	lwt		
P Massey	35	01:40.9	06:44.7	HCBC	College		Silver (College)	
S Haste		36	1:41.2	06:44.9	NUBC	University			
G Everet	37	1:41.3	06:45.1	NUBC	University	lwt		
J Casserley	38	1:41.5	06:46.2	NUBC	University			
B Gillen	39	1:41.7	06:46.8	NUBC	Fresher			
C Slinger	40	1:42.3	06:49.3	NUBC	Fresher			
T Davis		41	1:42.3	06:49.5	NUBC	Fresher			
L Twyman	42	01:42.4	06:49.5	NUBC	Fresher			
F Gill		43	1:42.6	06:50.4	NUBC	Fresher			
D Close		44	1:42.7	06:50.9	NUBC	Fresher			
J Gooderham	45	1:42.8	06:51.5	NUBC	Fresher			
S Forster	46	01:42.8	06:51.8	NUBC	Fresher			
W Reid		47	1:43.1	06:52.2	NUBC	University	lwt		
P Wood		48	1:43.0	06:52.2	NUBC	University			
C Maw		49	1:43.2	06:52.9	DUBC	University	lwt		
T Mee		50	01:43.4	06:53.7	NUBC	Fresher			
J Nangle	51	01:43.5	06:54.3	Prison Service	Vet		Winner (vet)	
O Simpson	52	1:43.8	06:55.2	DUBC	Fresher			
S Alemany	53	1:43.8	06:55.2	DUBC	Fresher			
T McNeil	54	1:43.8	06:55.5	DUBC	University	lwt		
H Wyburd	55	1:44.2	06:57.0	HCBC	College		Bronze (College)	
K Purchase	56	1:44.5	06:58.0	NUBC	Fresher			
J Myhill	57	1:44.5	06:58.1	HCBC	College			
L Cunningham	58	1:44.9	06:59.6	DSBC	Junior		Winner (Junior)	
S Billmore	59	1:45.0	07:00.8	DUBC	Fresher	lwt	Winner (Fresher lwt)	
J Wooler	60	1:45.3	07:01.4	DUBC	Fresher	lwt	Silver (Fresher lwt)	
G Bell		61	01:45.4	07:01.5	NUBC	Fresher	lwt	Bronze (Fresher lwt)	
M Ashcroft	62	1:45.7	07:02.9	DSBC	Junior		Silver (Junior)	
W Hilder	63	00:01	07:03.4	NUBC	Fresher			
M Ede		64	1:45.9	07:03.6	HCBC	College			
J Almond	65	1:46.0	07:04.2	NUBC	University			
P Reed		66	1:46.1	07:04.2	DUBC	University	lwt		
T Rowland	67	1:46.2	07:05.0	HCBC	College	lwt	Winner (College lwt)	
E Lancaster	68	1:46.2	07:05.1	HCBC	College	lwt	Silver (College lwt)	
S Dingsdale	69	1:46.5	07:06.2	HCBC	College	lwt	Bronze (College lwt)	
J King		70	1:47.0	07:08.0	HCBC	College	lwt		
E Koulash	71	1:47.1	07:08.5	DUBC	Fresher			
J Hallas	72	01:47.4	07:09.5	NUBC	Fresher			
L Plumb		73	01:47.9	07:11.9	NUBC	Fresher			
S Brown		74	1:48.5	07:14.3	HCBC	College			
M Heddock	75	1:48.6	07:14.4	DUBC	Fresher			
W Curry		76	01:48.7	07:14.8	CLSBC	Junior		Bronze (Junior)	
P Turnbull	77	1:49.5	07:18.2	HCBC	College			
T Davis		78	1:49.6	07:18.7	NUBC	Fresher	lwt		
S Horrell	79	1:49.8	07:19.4	NUBC	Fresher	lwt		
R Neale		80	01:50.2	07:21.1	HCBC	College	lwt		
F Davidson	81	01:50.3	07:21.2	NUBC	Fresher			
P Aylward	82	01:50.9	07:23.9	HCBC	College	lwt		
R Stainforth	83	01:51.0	07:24.1	DARC	Vet		Silver (vet)	
B Dobbs		84	1:51.3	07:25.2	HCBC	College	lwt		
A Crombie	85	1:51.5	07:26.1	DUBC	Fresher	lwt		
A Lewcock	87	1:54.4	07:37.9	CLSBC	Junior			
R Lancaster	88	01:55.6	07:42.7	CLSBC	Junior			
K Moore		89	1:55.1	07:43.1	NUBC	Fresher			
J Oates		90	01:55.7	07:47.9	CLSBC	Junior			
P o'Regan	91	1:58.9	07:55.7	DUBC	University	lwt		
S Nile		92	2:07.4	08:29.8	NUBC	Fresher	lwt		
P Smullen	93	2:20.8	09:23.2	NUBC	Fresher	lwt		

WOMENS CATEGORIES
Name		Pos	Split	Time	Club
L Gooderham	1	1:44.7	06:58.9	DUBC	University		Winner (University)
A Allin		2	1:46.6	07:06.7	DUBC	University		Silver (University)
L Reeve		3	1:46.7	07:06.8	DUBC	University		Bronze (University)
A Hoskins	4	1:47.7	07:10.9	DUBC	University		
S Hosking	5	1:50.9	07:23.9	DUBC	University	lwt	Winner (University lwt)
J Oakley	6	1:52.0	07:28.3	DUBC	University		
M Paxton	8	1:53.4	07:33.7	DUBC	University	lwt	Silver (University lwt)
E Steel		9	1:53.6	07:34.4	DUBC	University	lwt	Bronze (University lwt)
F Fletcher	10	1:57.0	07:35.3	DUBC	University	lwt	
H Turnock	11	1:54.0	07:36.1	NUBC	University		
V Mortimer	12	1:54.5	07:37.9	DUBC	University	lwt	
B Thomas	13	1:54.6	07:38.2	DUBC	University		
K Jones		14	1:54.7	07:38.8	NUBC	University		
L Thomasson	16	1:55.2	07:40.9	NUBC	University		
A Skilbeck	17	1:54.0	07:44.6	DUBC	University		
C Jones		18	1:58.4	07:47.8	DUBC	University		
A Bentley	20	1:57.2	07:48.9	NUBC	University		
L Deitz		26	2:01.4	08:05.7	NUBC	University		
S-J Yorke	30	2:04.0	08:15.8	DUBC	University		
R Becket	32	2:04.4	08:17.9	DUBC	University		
C Hickinbotham	34	2:04.8	08:19.2	NUBC	University	lwt	
H Burns		36	2:04.9	08:19.5	NUBC	University	lwt	

JUNIOR CATEGORIES
Name		Pos	Split	Distance	Club
M Donald	1	1:42.8	1458	YSBC	J15	Winner (J15)
J Nicholson	2	1:46.9	1403	CLSBC	J15	Silver (J15)
T Wright	3	1:47.6	1393	CLSBC	J15	Bronze (J15)
P Anderson	4	1:49.6	1369	YSBC	J15	
J Kessell	5	2:00.7	994	YSBC	J14	Winner (J14)

K Copeland	1	1:57.0	1281	YSBC	WJ15	Winner (WJ15)
B Rowe		2	1:57.0	1281	YSBC	WJ15	Silver (WJ15)
H Preston	3	1:57.7	1274	DARC	WJ15	Bronze (WJ15)
P Jones		4	2:02.1	1228	DARC	WJ15	
D Corker	5	2:16.2	1101	CLSBC	WJ15	
						
						
						
Name	Rank	Ave Split	Time	Club	Event	
J Preston	1	1:43.7	17:17.9	YSBC	J 5k	Winner (J 5k)
C Jacklin	2	1:44.3	17:23.6	QEHBC	J 5k	Silver (J 5k)
B Rowe		3	1:47.7	17:57.3	YSBC	J 5k	Bronze (J 5k)
K Emery		4	1:48.8	18:06.6	TRC	J 5k	
D Howie		5	1:49.2	18:12.0	DARC	J 5k	
E Mills		6	1:49.9	18:21.3	YSBC	J 5k
	
N Bruce		1	2:03.1	20:31.3	QEHBC	WJ 5k	Winner (WJ 5k)


© North East Rowing On-line

Back to Homepage